بورس ایران

آموزش ثبت نام در سامانه سجام

بازار بورس به علت سودآور بودن جذابیت زیادی برای معامله گران و حتی مردم عادی دارد، از این رو بسیاری از مردم می خواهند وارد بورس شوند، اما شاید دقیقا نمی دانند که چه مراحلی را باید طی کنند تا بتوانند در بازار بورس فعالیت کنند. پایگاه دانش رسا در این مقاله آموزش ثبت نام در سامانه سجام، را مرحله به مرحله در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید به راحتی برای شروع به فعالیت در بورس اولین قدم را بردارید.

آموزش ثبت نام در سامانه سجام

کلمه سجام مخفف عبارت (سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان) است. ثبت نام در این سامانه اولین و ضروری ترین گام برای ورود به بازار بورس می‌باشد.علت ثبت نام اجباری در این سامانه هم برای ثبت اطلاعات هویتی افراد در سامانه یکپارچه و ملی در نظر می‌باشد.
برای ثبت نام در سجام باید به سایت مربوط به آن مراجعه کنید، اما علاوه بر این راه، راه های دیگری نیز برای ثبت نام در این سامانه وجود دارد. به عنوان مثال، اگر قصد ثبت نام در یک کارگزاری را دارید (مثلاً کارگزاری آگاه یا کارگزاری مفید) می توانید مستقیماً وارد سایت کارگزاری شده و ثبت نام کنید.

 

برای دریافت کد بورسی باید چه کار کنیم؟

با سامانه سجام فرآیند ثبت نام و دریافت کد بورسی بسیار آسانتر شده است. اما باز هم عده ای اطلاعات کافی در این زمینه ندارند و به همین دلیل نمی توانند مراحل ثبت نام سجام را به درستی طی کنند.
بدلیل این که ثبت نام سجام اولین قدم برای ورود افراد به سامانه سرمایه گذاری است؛ این مرحله را به هیچ عنوان نمی توان نادیده گرفت. بنابراین اگر می خواهید کد بورسی دریافت کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

ثبت نام سامانه سجام

 

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

همانطور که گفتیم ثبت نام در این سامانه اولین ومهمترین قدم برای ورود به بازار سرمایه گذاری است. توجه داشته باشید اگر این مرحله را به درستی و کامل انجام ندهید، مراحل بعدی ثبت نام مانند ثبت نام در کارگزاری ها و دریافت کد بورسی را نخواهید داشت. لطفا با دقت کامل مراحل را طی کنید.

ورود به سایت سامانه سجام

ابتدا وارد سایت سامانه سجام به آدرس https://www.sejam.ir/ شوید. گزینه ثبت نام در سجام را انتخاب کنید.

ثبت نام سامانه سجام

بعد از انتخاب گزینه ثبت نام تصویر زیر نمایش داده خواهد شد و در این قسمت ثبت نام در سجام را انتخاب کنید.

ثبت شماره تلفن در سامانه

در اولین مرحله از ثبت نام شماره تلفن همراه خود را باید وارد کنید( این شماره باید به اسم شما ثبت شده و مالکیت آن برای شما باشد)
بعد از ثبت شماره تلفن در سامانه یک کد 5 رقمی به صورت پبامک دریافت خواهید کرد که آن را باید در کادر مربوط وارد کرده و دکمه تایید را بزنید.

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

قسمت بعدی مخصوص کسانی است که نماینده ای از طرف خود معرفی می‌کنند. اگر شما نماینده ای ندارید و خودتان در حال ثبت نام در سامانه سجام هستید روز گزینه تایید و ادامه گام بعدی بزنید.

ثبت نام در سجام

در این بخش از شما واریز مبلغ کارمزد ثبت نام درخواست می‌شود، برای اینکار بانک مورد نظرتان را انتخاب کرده و روی دکمه پرداخت کلیک کنید.

ثبت نام در سجام.پرداخت کارمزد

ثبت اطلاعات هویتی در سامانه سجام

ثبت اطلاعات هویتی اولین مرحله ای است که باید در هنگام ورود به سامانه سجام انجام دهید. پس اطلاعات خواسته شده در این مرحله را بادقت تکمیل کنید.
در مرحله بعد از پرداخت کارمزد از شما خواسته می‌شود اطلاعات فردی و هویتی شامل: نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، کدملی و … می‌باشد.

ثبت نام در سجام.اطلاعات هویتی

تکمیل فرم ها و اطلاعات درخواستی

در این مرحله باید اطلاعات درخواستی را تکمیل وفرم ها را پر کرده و در سامانه ثبت کنید. مطمئن شوید که این اطلاعات به طور کامل و به درستی وارد شده است.
ابتدا فرمی مربوط به درج اطلاعات ارتباطی وجود دارد و پر کردن فیلدهای مربوط به کشور، شهر، آدرس محل سکونت، شماره های تلفن درخواستی و پست الکترونیک و کدپستی ضروری است.

ثبت نام سجام .اطلاعات ارتباطی

در بخش بعدی از شما درخواست درج کد سهامداری می‌شود که در صورت نداشتن این کد گزینه تایید و مرحله بعد را بزنید.

ثبت نام سجام.درج کد سهامداری

در مرحله بعد اطلاعات مربوط به شغل خود را تکمیل کنید، حتی اگر بیکار یا خانه دار هستید هم تکمیل این مرحله الزامی می‌باشد و تمامی اطلاعات باید به درستی وارد شوند. در پایان این مرحله هم تایید و گام بعدی را بزنید و به مرحله بعد تکمیل اطلاعات مالی بروید.

ثبت نام سجام.اطلاعات شغلی

در تکمیل اطلاعات مالی بیشتر دقت و توجه کنید و شماره حساب و شماره شبایی را که وارد می‌کنید بررسی کنید که حتما درست وارد کرده باشید.

ثبت نام سجام.اطلاعات مالی

در قسمت بررسی پایانی اطلاعات وارد شده را دوباره چک کنید تا هر اشتباه یا مغایرتی که وجود داشت را تصحیح کنید و بعد از آن با کلیک بر روی تایید به مرحله نهایی پذیرش تعهدات بروید.

ثبت نام سجام.اطلاعات مالی

بعد از طی این مراحل اگر ثبت نام شما به طور کامل انجام شده باشد شما پیامک کد 10 رقمی سجام را دریافت خواهید کرد. ارائه این کد در مرحله احراز هویت الزامی می‌باشد.

ثبت نام سجام.بررسی پایانی

احراز هویت در ثبت نام سامانه سجام

در این مرحله تایید هویت یا احراز هویت شخص لازم است. یعنی اینکه افراد پس از ثبت اطلاعات شخصی خود هویت خود را تایید کنند.
برای انجام احراز هویت می توانید به مراکز مجاز سامانه سجام مراجعه کنید و یا احراز هویت غیر حضوری سجام را انجام دهید.

احراز هویت غیر حضوری در منزل

برای احراز هویت غیر حضوری سجام کافیست یکی از نرم افزارهای مخصوص احراز هویت را روی گوشی موبایل و یا سیستم کامپیوتر خود نصب کنید و بعد از وارد کردن کد 10 رقمی سجام و کدملی و اطلاعات خواسته شده باید یک عکس سلفی مطابق با قوانین مندرج در سامانه بگیرید و بارگذاری کنید تا به تایید برسد، در مرحله بعد روی یک برگه سفید امضا بزنید و از آن عکس بگیرید و بارگذاری کنید.
یک مرحله مهم برای افرادی که احراز هویت غیر حضوری و در منزل انجام می‌دهند نیز وجود دارد و آن تهیه فیلم چند ثانیه ای است که معمولا با خواندن یک متن در حد چند کلمه انجام می‌شود، بعد از انجام این مرحله و تایید آن احراز هویت شما به پایان می‌رسد. اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید احراز هویت تایید خواهد شد اما در صورت بروز مشکل اطلاع رسانی می‌شود و باید مجددا اقدام کنید.

تایید سهامدار در سامانه سجام

پس از تکمیل احراز هویت، سامانه سجام هویت فرد را تایید کرده و کدی را به شماره همراه وی ارسال می کند. این کد نشان دهنده تاییدیه فرد در سامانه سجام است.

ثبت نام ناقص سامانه سجام

ممکن است بعضی از افراد قسمتی از اطلاعات خود را اشتباه وارد سامانه سجام کنند. در این صورت اطلاعات هویتی این افراد در سامانه تایید نمی شود وباعث می‌شود ثبت نام فرد ناقص بماند و ممکن است پیامکی مبنی بر تایید نشدن ثبت نام دریافت کند. در این صورت افراد می توانند با مراجعه به سایت سجام و ورود به قسمت ویرایش اطلاعات سجام، اطلاعات هویتی خود را ویرایش یا اصلاح کنند. در صورت ثبت نام ناقص سامانه سجام، ویرایش یا تکمیل اطلاعات هیچ گونه هزینه اضافی ندارد. شما می توانید اطلاعات ناقص خود را با هزینه اولیه خود تکمیل کنید. همچنین اگر فردی در میانه مراحل ثبت نام انصراف دهد، همچنان می تواند با استفاده از روش فوق ثبت نام خود را تکمیل کند.

سخن پایانی

همانطور که در مقاله آموزش ثبت نام در سامانه سجام اشاره شد، اولین قدم برای ورود به بازار سرمایه گذاری در ایران، ثبت نام در سامانه سجام است. شما می توانید تمامی مراحل ثبت نام را به صورت غیر حضوری و آنلاین و با توجه به نکات و آموزش هایی که در این مقاله گفته شده انجام دهید. و همچنین احراز هویت خود را هم تکمیل کرده و بعد تایید اطلاعات وارد شده کد بورسی خودرا جهت فعالیت در بورس دربافت کنید. البته روش دیگری نیز برای ثبت نام وجود دارد که ثبت نام از طریق کارگزاری ها می‌‌باشد.

 

عاطفه سلیمی

همیشه علاقه داشتم مطالبی که به‌نظرم مهم هستن رو بتونم به اشتراک بذارم تا هرکسی که نیاز به اون اطلاعات داره به‌راحتی در اختیارش قرار بگیره. ,وبلاگ رسا فرصتی هست که در اون با تولید محتواهای ناب در دنیای وب با به‌روزترین مقاله‌های آموزشی به عنوان سردبیر در این راه حرفه‌ای‌تر قدم بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا