اصطلاحات

بازار خرسی و گاوی چیست؟

بررسی اصطلاحات خرسی و گاوی در بازار بورس

بازار خرسی و گاوی چیست؟ دراین مقاله که با عنوان بازار خرسی و گاوی چیست؟ برای شما کاربران عزیز وبسایت خبری رسا در نظر گرفته‌ایم سعی می‌کنیم اطلاعاتی در مورد بازار خرسی و بازار گاوی ارائه کنیم و به بررسی ویژگی های بازارهای خرسی و گاوی بپردازیم. همچنین در مورد نحوه تخمین روند بازار با شما گفتگو خواهیم کرد تا اطلاعاتی در ارتباط با این مفاهیم رایج در بازارهای مالی به ویژه در بورس داشته باشید.

 

در دنیای سرمایه گذاری و بازارهای مالی، اصطلاحات گاو و خرس اکثرا برای اشاره به شرایط بازار به کار برده می‌شوند. این مفاهیم نحوه عملکرد بازارهای مالی را به صورت کلی توصیف می‌کنند.
یعنی اینکه ارزش یک دارایی، در حال رشد هست یا ریزش؟ و به عنوان یک سرمایه گذار برای جهت گیری بازار این می‌تواند همان نیروی اصلی باشد که تاثیر بسیارزیادی بر سبد سرمایه گذاری شما دارد.
برخی از اصطلاحات و مفاهیم در بازارهای مالی به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرند و معنی های یکسانی دارند. برای مثال بازار گاوی و خرسی جزو اصطلاحاتی هستند که در بازار بورس، ارز دیجیتال و فارکس به کار برده می‌شوند. بنابراین، باید با این اصطلاحات آشنایی داشته باشید و معنی هر کدام از این مفاهیم را بدانید.

بازار گاوی چیست؟

بازار خرسی و گاوی چیست؟

اگر در بازارهای مالی فعالیت داشته باشید، احتمالا اسم بازار گاوی را شنیده‌اید وشاید این سوال برای شما نیز پیش آمده که بازار گاوی یعنی چه؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که بازار گاوی بازاری ست که در آن قیمت دارایی ها در حال رشد و شرایط اقتصادی به صورت معمولی و مساعد است.
به عبارت دیگر، بازار گاوی با افزایش مداوم قیمت دارایی های مالی و سهام مشخص می‌شود و در مورد بورس، بازار گاوی نشان دهنده افزایش قیمت سهام شرکت‌ها است. در این شرایط سرمایه گذاران باور دارند که روند صعودی در بلند مدت ادامه پیدا خواهد‌کرد.
جالب اینجاست که بدانید بازار گاوی یا Bull Market به معنی شرایط خوب اقتصادی در بازار مالی می‌باشد، طوری که بر روی چارت قیمتی روند صعودی را مشاهده می کنیم و این روند مثبت مربوط به کل بازار و دارایی های مالی مثل سهام شرکت هاست.
سرمایه گذاران در این بازار سودهای زیادی به دست می‌آورند و از شرایط آن رضایت کامل دارند. این رضایت و کسب سود باعث ورود افراد بیشتر به بازار مالی می‌شود.
همچنین در بازار گاوی سرمایه گذاران و معامله گران به دلیل افزایش قیمت سهام خود علاقه ای به فروش آن ها ندارند و فروش سهام کمتر صورت می گیرد و بازار به روند مثبت خود ادامه می‌دهد.

بازار خرسی چیست؟

بازار خرسی یا Bear Market نیز یکی دیگر از مفاهیم رایج در بازارهای مالی به خصوص بورس است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نرخ بازار نزولی و قیمت ها در حال کاهش هستند و این اتفاق، در نتیجه رکود اقتصادی را به دنبال دارد.
البته هر صعودی در قیمت سهام به معنی قدرت اقتصادی نیست، بلکه احتمال کاذب بودن آن وجود دارد. همچنین در مورد بازارهای خرسی باید گفت که برعکس شرایطی که در بازار گاوی با آن روبرو هستیم، یعنی تقاضای زیاد و عرضه کم، در بازار خرسی تقاضا کم و عرضه زیاد است و قیمت سهام و دارایی های مالی کاهش پیدا کرده و سرمایه گذاران ضرر می کنند.
به زبان ساده تر، بازار خرسی برعکس بازار گاوی می‌باشد و در بورس نشان دهنده‌ی رکود اقتصادی و کاهش ارزش سهام شرکت‌ها می‌باشد. این ریزش باعث کاهش چشمگیر قیمت سهام مختلف شده و به کل دربازار تاثیر بدی می‌گذارد.
به این ترتیب، کارشناسان در زمان ریزش بورس و قرمز شدن آن از اصطلاح بازار خرسی استفاده می کنند. توجه داشته باشید که دراین مواقع در بازار Bear Market تعداد فروش بالا بوده و خرید کم هست. این شرایط معمولا به دلیل تنش‌های سیاسی و تصمیم‌های غلط شرکت‌های بورسی به وجود می‌آید.

 

ویژگی های بازارهای خرسی و گاوی چیست؟

بازار خرسی و گاوی چیست؟

همانطور که در بخش قبل گفته شد، زمانی که بازار رو به رشد و قیمت سهام روند صعودی داشته باشد، به اصطلاح گفته می‌شود بازار گاوی است. این در حالی ست که اگر قیمت سهام روندی نزولی داشته و رکود در اقتصاد حاکم شده باشد، از واژه بازار خرسی استفاده می کنند.
بازارهای خرسی و گاوی ویژگی هایی دارند. به همین منظور ما سعی می کنیم در این قسمت از مقاله بازار خرسی و گاوی چیست؟ به بررسی ویژگی های بازارهای خرسی و گاوی بپردازیم.

عرضه و تقاضای سهام

یکی از ویژگی های بازارهای خرسی و گاوی، عرضه و تقاضای سهام است.

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

در بازار گاوی تقاضا زیاد و عرضه کم هست، به عبارت دیگر، افراد با امید به افزایش قیمت، اقدام به خرید سهام می کنند و فروشنده ها نیز قصد فروش دارایی های خودشان را ندارند.
می‌ توان گفت صف های طولانی در بورس در حالت گاوی اتفاق می‌افتد. عکس این موضوع هم در بازار خرسی برقرار هست بطوریکه عرضه زیاد و تقاضا خیلی کم می‌شود. حجم معاملات به شدت افت کرده و بازار بورس دچار رکود می‌شود صف های فروش طولانی نیز در بازار خرسی قابل مشاهده است.

تغییرات در روند فعالیت های اقتصادی

یکی دیگر از خصوصیات و ویژگی های بازارهای خرسی و گاوی، تغییرات در روند فعالیت های اقتصادی است. از آنجایی‌که همه کسب و کارهای فعال در بازار بورس، عضو یک مجموعه اقتصادی بزرگ هستند بنابراین، کوچک ترین تغییر در فعالیت های اقتصادی زیرمجموعه ها بر مجموعه بزرگتر تاثیر می گذارد.
در بازار خرسی شرایط اقتصادی خیلی ضعیف می‌شود، چون به دنبال اینکه مصرف کننده ها قادر به خرید نیستند و زیاد هزینه نمی‌کنند، بیشتر مشاغل نیز توانایی ثبت سودهای زیادی را ندارند.

روانشناسی بازار و رفتار معامله گران

یکی دیگراز ویژگی های بازارهای خرسی و گاوی، روانشناسی بازار و رفتار معامله گران است که یکی از ابزارهای موجود برای تصمیم گیری در معامله هاست.
در حقیقت آشفتگی بازار و عملکرد بد شرکت های بورس به واکنش معامله گران باعث می‌شود و آنها را از این بازار بیرون می کند. این افراد بعد از بیرون رفتن از بورس به سایر بازارهای مالی وارد و باعث افزایش بی رویه این بازارها می‌شوند.

نحوه تخمین روند بازار چگونه است؟

در این قسمت در این قسمت از مقاله بازار خرسی و گاوی چیست؟ نوبت این رسیده تا نحوه تخمین روند بازار برای شما صحبت کنیم تا بتوانید روند بازار رو پیش بینی کنید.
برای این کار باید به وضعیت بازار در بازه زمانی طولانی مدت توجه داشته باشید و را زیر نظر بگیرید. بازار خرسی و گاوی در بورس نشان دهنده‌ی وضعیت بلند مدت هستند.
بنابراین، اگر بورس به مدت دو هفته روند صعودی داشته باشد، به معنی بازار گاوی نیست و باید بازه زمانی طولانی مدت را مد نظر قرار داد تا خرسی یا گاوی بودن بازار مشخص بشود.
در حقیقت، در بازه زمانی کوتاه مدت احتمال اصلاحات قیمتی وجود دارد، که تاثیر آن در همان کوتاه مدت می‌باشد و در بلند مدت جواب نمی‌دهد. به عبارت دیگر، بازه زمانی طولانی نکته کلیدی برای شناسایی گاوی بودن یا خرسی بودن بازار بورس و سایر بازارهای مالی است.
فقط اینکه در مدت یه هفته تعداد زیادی سهام فروخته شود و افراد زیادی پول خود را از بورس خارج کنند به معنی خرسی بودن بازار نیست. بنابراین، تخمین روند بازار یا پیش بینی شرایط بازار مبنی بر گاوی بودن یا خرسی بودن فقط در بلند مدت ممکن هست.

منظور از تله های خرسی و گاوی چیست؟

بازار خرسی و گاوی چیست؟

تله های خرسی و گاوی نیز یکی از موضوعات بحث برانگیزدر این مقوله است. برای مثال در یک بازار گاوی ممکن است سرمایه گذار و معامله گر چندین کندل قرمز را ببینند و با این افت قیمت به سرعت دارایی ها و سرمایه خود را از بازار بیرون بیاورند، ولی بعد از گذشت زمان کوتاهی متوجه شوند که کاهش قیمت موقتی بوده و روند صعودی هنوز ادامه پیدا می کند و از سود بیشتر جا ماندند.
این اتفاق در بازار خرسی نیز قابل مشاهده است، به این صورت که زمانی که یک کندل سبز در بازار به وجود می‌آید، افراد شروع به معامله می‌کنند، ولی در نهایت می‌فهمند که در قیمت های بالا وارد بازار شده‌اند و روند نزولی ادامه دارد.

در هر بازار بهتر است چه کاری بکنیم؟

در بازار گاوی تا جایی که امکان دارد باید سریع باشد و سهام ارزشمند و مستعد رشد را بخرید. همچنین باید از رشد قیمت ها استفاده کرده و تا حد ممکن سهام را زمانی که قیمت به اوج رسیده فروخت.
هنگامی که بازار روند گاوی و صعودی دارد باید از ضررها صرف نظر کرد و آن رو موقت دانست. هر سرمایه گذار و معامله گر می تواند در هر قسمتی از بازار بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کرده و سودهای زیادی کسب کند.
در بازارهای خرسی ضررها خیلی شدید می‌شوند، چون قیمت سهام به صورت مداوم در حال کاهش بوده و اینکه تا چه زمانی این روند نزولی ادامه پیدا می کند مشخص نیست.
حتی اگربا امید به صعود قیمت سهمی در این شرایط خرید کنید، مطمئن باشید قبل از اینکه سود به دست بیاورید، ضررخواهید کرد. سوددهی بیشتر مخصوص سرمایه گذاران کوتاه مدت یا سرمایه گذاری با درآمد ثابت است.

جمع‌بندی

در مقاله بازار خرسی و گاوی چیست؟ اطلاعاتی در مورد بازار خرسی و بازار گاوی برای شما ارائه کردیم و گفتیم هنگامی که بازار رو به رشد باشد و قیمت سهام روند صعودی داشته باشد، بازار گاوی است.
این در حالیست که اگر قیمت سهام روندی نزولی داشته و رکود در اقتصاد حاکم شده باشد، از واژه بازار خرسی استفاده می کنند.
همچنین سعی کردیم به بررسی ویژگی های بازارهای خرسی و گاوی بپردازیم و شما را با نحوه تخمین روند بازار آشنا کنیم تا با داشتن اطلاعات خوب در این زمینه ومفاهیم رایج در بازارهای مالی به ویژه در بورس آشنا شده و در معاملات خود با آگاهی و علم کافی عمل کرده و سودهای خوبی کسب کنید.

عاطفه سلیمی

همیشه علاقه داشتم مطالبی که به‌نظرم مهم هستن رو بتونم به اشتراک بذارم تا هرکسی که نیاز به اون اطلاعات داره به‌راحتی در اختیارش قرار بگیره. ,وبلاگ رسا فرصتی هست که در اون با تولید محتواهای ناب در دنیای وب با به‌روزترین مقاله‌های آموزشی به عنوان سردبیر در این راه حرفه‌ای‌تر قدم بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا