بورس ایران

تالار بورس ایران کجاست؟

افزایش آگاهی و وجود رسانه های مختلف، باعث تغییر نگاه مردم نسبت به سرمایه گذاری شده و به همین دلیل مردم به دنبال سود بیشتر هستند. این فرصت سرمایه گذاری و کسب سود را بورس نیز در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد و بستری برای خریداران و فروشندگان فراهم می کند تا محصولات و سهام خود را در این بازار عرضه کنند. یا از محصولات ارائه شده خریداری کنند و یا در سهام شرکت ها سرمایه گذاری کنند. بهر حال در این بازار اصطلاحات و کلمات و عبارات تخصصی فراوانی وجود دارد و برای فعالیت در آن بهتر است در مورد آنها اطلاعات درستی داشته باشیم که در پایگاه دانش رسا در این مقاله به بررسی اینکه تالار بورس ایران کجاست؟ می‌پردازیم.

تالار بورس ایران کجاست؟

تالار بورس ایران کجاست؟

برای درک مفهوم این عبارت ابتدا معانی لغوی کلمات آن را بررسی می‌کنیم.
تالار: مکانی برای جمع شدن افراد به دور هم برای موضوع‌های خاص و از پیش تعیین‌شده است. مانند تالار عروسی، تالار گفتگو و یا تالار بورس.
اما در تعریف بورس می‌توان گفت به بازاری سازمان‌ یافته گفته می‌شود که فعالیت هایی نظیر قیمت‌گذاری، خرید و فروش کالا، قرارداد آتی و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد.

با توجه به تعریف این دو کلمه می‌توان دریافت که تالار بورس محل داد و ستد سهام شرکت ها است. بورس اصلی کشور در تهران و خیابان حافظ – چهارراه جمهوری واقع شده است که ورود عموم در آن آزاد است.

اگر مردم بخواهند نحوه معامله سهام در بورس را بیاموزند، می توانند با مراجعه به انجمن های بورس به صورت عملی یاد بگیرند.
درسالهای گذشته برای فعالیت در بورس نیاز به حضور فیزیکی در محل بود. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و سایر ارتباطات نیازی به حضور منظم در بورس نیست. اما آشنایی و داشتن دانش و آگاهی در این زمینه الزامی است تا بتوان به بهترین نحو و با کمترین ریسک در آن فعالیت داشت.
تالار مجازی بورس ایران هم زیر نظر سازمان بورس، بستری آنلاین برای مشارکت سرمایه گذاران در خرید و فروش سهام فراهم کرده است که حضور فیزیکی در بورس را به حداقل می رساند.

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

بورس به چه معناست؟

محلی که سرمایه گذاران و سهامداران می توانند در آنجا معاملات سهام شرکت های مختلف را انجام دهند، بازار سهام یا بازار بورس (با نام رسمی و قانونی بورس اوراق بهادار) می‌گویند.
واژه اوراق بهادار به سهام شرکت ها و برگه های سهام آنها اطلاق می شود. محل انجام معاملات و مبادلات سهام شرکت ها (تالار بورس) نامیده می شود.
نکته قابل توجه در اینجا ثبت نام در یک کارگزاری برای ورود به بازار بورس و فرابورس است و برای ثبت نام تحقیق کنید تا در یک کارگزاری با بهترین ویژگی ها را انتخاب کنید زیرا که انتخاب بک کارگزاری مناسب انکان انجام معاملات را برای شما راحتتر خواهد کرد. همچنین یادآوری می‌کنیم که دریافت کد بورسی را برای فعالیت در بازار بورس که یکی از مهم ترین عوامل برای ورود به بازار بورس و فرابورس است را فراموش نکنید.

تالار اصلی معاملات بورس

تالار اصلی معاملات بورس

در بورس اوراق بهادار تهران تابلوهای مختلفی با اطلاعات مختلف در معرض دید قرار دارند. در این تابلو ها سهام نقدشونده وغیرنقدشونده شرکت ها از هم جدا می شود که همین کار باعث ایجاد رقابت در بین کسب و کارها و روشن شدن وضعیت سهام مختلف برای خریداران و فروشندگان می شود. در تابلوی اول و دوم و تابلوی فرعی در این طرح، قیمت ها و معاملات بورس نمایش داده می شود و محل قرارگیری تابلوهای اول و دوم تالار اصلی بورس نامیده می شود و قیمت سهام نقد شونده در آن قرار دارد و سهام مربوط به شرکتهای نقد شونده نیز در همین جا خرید و فروش می‌شود.

تالار فرعی بورس

تالار فرعی بورس

تالار فرعی بورس محلی برای معامله سهام شرکت‌هایی با نقدشوندگی کمتر می‌باشد و سرمایه گذاران و سهامدارانی که هدفشان سرمایه گذاری بلندمدت است و برای تبدیل سهام خود به پول نقد فرصت کافی دارند مناسب است.

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

تالار اصلی و تالار فرعی بورس چه تفاوتی دارند؟

با توضیحاتی که درباره تالار اصلی و تالار فرعی بورس ارائه شد می‌توان تا حدودی دریافت که این دو از لحاظ ساختار و قوانین و مقررات، تفاوتی با یکدیگر ندارند و همه کارها در این دو تالار به یک شکل انجام می شود.
تنها تفاوت تالار اصلی و تالار فرعی نوع سهامی که در آن معامله می‌شود، است. این تفاوت و تفکیک فقط برای سهولت کار مراجعه کنندگان به بورس می‌باشد تا آنها بتوانند آگاهانه مسیر خود را انتخاب کنند و مهمتر اینکه حس رقابت در شرکت‌های فاقد نقدینگی بیدار شود و تلاش کنند تا آنها هم به تالار اصلی بورس برسند.

تالار مجازی بورس چیست؟

اخیرا سازمان بورس در راستای پیشرفت و استفاده بهینه از فناوری یکی از اقداماتی که انجام داده است، تشویق کاربران به استفاده از تالار مجازی است. هدف از راه اندازی این تالار، ارائه آموزش‌های کاربردی به علاقه مندان به سرمایه گذاری در بورس با شبیه سازی خرید و فروش سهام می‌باشد.
تمامی افراد می‌توانند با داشتن شرایط لازم در این خرید و فروش شرکت کنند. البته این نکته هم قابل ذکر است که در این تالار کاربران نیازی به پول ندارند و هیچ ضرری نخواهند کرد. علاوه بر این، شخص فعال در این بازار مجازی می تواند به سرعت شاهد بازگشت سرمایه باشد. تمام قیمت ها، شاخص ها و اطلاعات موجود در این انجمن واقعی هستند و با شرایط واقعی بازار مطابقت دارد.

تاریخچه تالار بورس

دو کارشناس هلندی و بلژیکی در سال 1315، ایده ایجاد تالار بورس اوراق بهادار در ایران را کلید زدند. این دو کارشناس مسئولیت ایجاد امکانات لازم و یافتن مکان مناسب برای این کار را پذیرفته بودند که در همان سالها با شروع جهان جنگ جهانی دوم این پروژه متوقف شد.

این پروژه تا سال 1333 به اتاق بازرگانی، صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی سپرده شد. آن دو کارشناس تمام تلاش خود را برای راه اندازی تالار بورس ایران به کار گرفتند و پس از 12 سال تحقیق در سال 1345 برنامه جامع و کامل آن به مجلس فرستاده شد. و در 15 بهمن 1346، با تصویب آن، بورس ایران و تالار بورس ایران با سهام صنعت معدن و نفت پارس رسما شروع به کار کرد.

تالار بورس و کارگزاری ها

شرایط شروع خرید و فروش در تالار بورس چیست؟

اولین قدم برای حضور در بورس و شروع خرید و فروش در بورس، اخذ کد بورسی یا در واقع کد معاملاتی با مراجعه به کارگزاران رسمی مورد تایید سازمان بورس است. در این مرحله شما باید مشخص کنید که به عنوان شخص حقیقی می‌خواهید فعالیت کنید یا حقوقی؟

اگر شخص حقیقی هستید، باید درخواست خود را به همراه مدارک شخصی خود مانند شناسنامه، کارت ملی، آخرین گواهی تحصیلی و فرم هایی مانند احراز هویت اشخاص حقیقی و همچنین ارائه یک حساب بانکی و بالاخره کد سهام خود را دریافت کنید.
و یا اگر شرکتی هستید، دردسته اشخاص حقوقی قرار می گیرید، می توانید با ارائه مدارک شرکت و مدیرعامل، درخواست دریافت کد بورسی را ثبت کرده و سپس کد معملاتی خود را دریافت کنید.

اگر قدم اول را با موفقیت برداشته اید و کد معاملاتی یا کد بورسی را از اپراتورهای کارگذاران مجاز دریافت کرده اید، اکنونمی‌توانید شروع به معامله کنید. البته که برای فعالیت در بازارهای مالی به هیچ وجه بی گدار به آب نزنید و حتما بعد از آموزش و کسب اطلاعات کافی وارد معاملات و فعالیت در بازار شوید تا متحمل ضرر نشوید وبتوانید کسب سود کنید.

تالار بورس و کارگزاری ها

همانطور که گفتیم تالار بورس ایران در تهران محلی برای انجام معاملات است. حال سوال اینجاست که نقش کارگزاری ها در این میان چیست؟

کار کارگزاران بورس باید گفت که مانند یک دفتر یا نمایندگی فروش است  با این تفاوت که برای کارگزاری هیچ اهمیتی ندارد که تراکنش شما در کدام صنعت و دسته باشد. اما در شرکت های بازرگانی افراد با دسته خاصی معامله می کنند.

این موضوع را با یک مثال توضیح می‌دهیم، یک شرکت کارگزاری املاک و مستغلات را در نظر بگیرید. فرض کنید شخصی به این شرکت وارد شود و بگوید من 100 راس گوسفند دارم و می خواهم آنها را با شتر به قیمت آنها معامله کنم.

قطعا یک بنگاه املاک ظرفیت چنین کاری را ندارد و نمی تواند چنین معامله ای انجام دهد. بلکه باید به محل فروش دام زنده مراجعه کند.

شاید در ابتدا این مثال برای شما مضحک به نظر برسد، اما با کمی فکر می توانید تفاوت کارگزاری که با بورس کار می کند و یک شرکت معمولی را درک کنید. حالا بیایید نگاهی دقیق تر به این مثال بیندازیم.

در این مثال متوجه شدیم که بنگاه املاک در این عملیات موفق نبوده اما در یک کارگزاری به راحتی اتفاق می افتد. اما اینطور نیست که کسی گوسفندی را به دلال تحویل دهد و شتری بگیرد. این بدان معناست که معاملاتی که انجام می شود ارتباطی با یکدیگر ندارند اما قابل انجام هستند.

یعنی مثلا شخصی 1000 واحد از سهام شپلی را در بورس خریده و می خواهد این سهم متعلق به شرکت پلی اکریل ایران را که جزء گروه مواد شیمیایی است بفروشد و سهام فهواز را در بورس بخرد. .

سهام فاهواز متعلق به شرکت نورد و لوله اهواز است که جزء گروه فلزات اساسی است. می بینید که این دو سهم شپلی و فهواز هیچ ربطی به هم ندارند اما این معامله و هزاران معامله دیگر به راحتی در این کارگزاری ها انجام می شود، حالا این مثال را متوجه شدید.

بحث دیگر این است که کارگزاری ها نیز تقریباً مانند بانک ها متولی تبادل پول هستند، با این تفاوت که با هر تراکنش به جای واریز تمام پول به حساب افراد، بخشی از این پول را به عنوان هزینه کارگزاری و این مبلغ در حساب شما کاهش می یابد.

آدرس سایت تالار بورس

با یک جستجوی ساده می توانید به راحتی سایت تالار بورس را پیدا کنید. در این سایت اطلاعات کاملی در مورد سهام مختلف از قبیل اعضای هیئت مدیره، گردش مالی شرکت، درصد شناور هر سهم و غیره وجود دارد.

آدرس سایت تالار بورس: www.tsetmc.com

سخن پایانی

در مقاله تالار بورس ایران کجاست با شما ابتدا در مورد معانی کلمات تالار و بورس صحبت کردیم و گفتیم که بازار سهام یا بازار بورس محلی است که سرمایه گذاران و سهامداران می توانند در آنجا معاملات سهام شرکت های مختلف را انجام دهند، همچنین در مورد تالار اصلی بورس و تالار فرعی و مجازی بورس نیز توضیحاتی ارائه کردیم و نحوه شروع فعالیت در این بازار را هم با شما در میان گذاشتیم.

در پایان درمورد کارهایی که کارگزاری‌ها و تالار بورس انجام می‌دهند نیز توضبح دادیم امیدواریم مقاله تالار بورس ایران کجاست؟ توانسته باشد به سوالات شما پاسخ داده و یا اینکه در اطلاعات و دانش شما تاثیر مثبتی داشته باشد.

عاطفه سلیمی

همیشه علاقه داشتم مطالبی که به‌نظرم مهم هستن رو بتونم به اشتراک بذارم تا هرکسی که نیاز به اون اطلاعات داره به‌راحتی در اختیارش قرار بگیره. ,وبلاگ رسا فرصتی هست که در اون با تولید محتواهای ناب در دنیای وب با به‌روزترین مقاله‌های آموزشی به عنوان سردبیر در این راه حرفه‌ای‌تر قدم بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا