معرفی نماد

تحلیل بنیادی و تکنیکال سیمان فارس نو (سفانو)

شركت سيمان فارس‌ نو در سال 1369 با هدف احداث يك كارخانه 700 تني سيمان تأسيس شد

معرفی شرکت سیمان فارس نو

شركت سيمان فارس‌ نو در سال 1369 با هدف احداث يك كارخانه 700 تني سيمان تأسيس شد. كلنگ احداث اين كارخانه در ارديبهشت 1375 توسط آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور وقت جمهوري اسلامي ايران و با حضور مسؤولين استان به زمين زده شد.

با به تعويق افتادن عمليات اجرايي پروژه به دليل سرمايه گذاري سنگين شركت سيمان فارس و خوزستان در طرحهاي متعدد توليد سيمان، بررسيهاي بيشتري در اين زمينه انجام شد. با انجام اين مطالعات به منظور بهره وري بيشتر، ظرفيت طرح مورد بررسي به سه هزار تن افزايش يافت و عمليات اجرايي احداث آن تحت عنوان كارخانه سيمان فيروزآباد در تيرماه 1381 در دشت موك اين شهرستان آغاز شد. كارخانه سيمان فيروزآباد در اسفند ماه 1384 با حضور آقاي دكتر طهماسبي وزير صنايع و معادن وقت رسما افتتاح شد و مورد بهره برداري قرار گرفت.

براي ساخت اين كارخانه كه تجهيزات خط توليد آن، با توجه به آخرين تكنولوژي روز دنيا و از كشورهايي چون دانمارك، آلمان، سوئيس، فرانسه و چين خريداري شده است، نزديك به 1000 ميليارد ريال سرمايه گذاري شده است.

ظرفیت تولید

 

ظرفیت اسمی شرکت سیمان فارس نو (سفانو) 900 هزار تن کلینکر و 936 هزار تن سیمان تیپ یک و دو و ظرفیت عملی شرکت بیشتر از 1 میلیون تن است تقریبا نیمی از تولید سیمان فله و نیمی دیگر سیمان پاکتی است.

سهامداران

سهامداران اصلی سفانو شرکت سیمان فارس و خوزستان با مالکیت 77 درصدی, کارخانجات صوفیان, سیمان داراب و سیمان ساوه با مالکیت هر کدام 2 درصدی هستند.

نوشته های مشابه

میزان فروش

سال مالی شرکت منتهی به اسفند است که در این دوره 1 میلیون تن تولید و فروش انواع سیمان داشته است حدود 10 درصد از فروش شرکت صادراتی بوده و عمده آن مربوط به صادرات کلینکر است درآمد حاصل از فروش شرکت در پایان اسفند 1400, 537 میلیارد بوده که نسبت به سال گذشته 45 درصد رشد داشته است.

نرخ فروش محصولات

نرخ فروش محصولات از طریق بورس کالا, برمبنای قیمت پایه و مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین میشود در فصول سرد سال به دلیل قعطی گاز و در فصول گرم به دلیل قعطی برق تولید شرکت‌های سیمانی کاهش میابد که این کاهش عرضه نهایتا منجربه افزایش رقابت در بورس کالا میشود.

تقریبا از اسفند ماه به علت شروع ساخت و ساز و افزایش تقاضا برای سیمان رقابت در بورس کالا داغ‌تر میشود و در اواخر بهار تا اواسط تابستان از یک طرف به علت افزایش تقاضا و از طرف دیگر به دلیل قعطی برق صنایع و کاهش عرضه این رقابت به اوج خود می‌رسد. بنابراین می‌توان گفت سیمان در ماه‌های آینده نرخ‌های بالاتری را خواهد دید.

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

مفروضات برآورد سود

  • تولید و فروش بر مبنای روال سال‌های گذشته پیشبینی شده است.
  • تورم و رشد دستمزد 40 درصد.
  • نرخ برق 180 تومان.
  • نرخ گاز سوخت 500 تومان معادل 10 درصد نرخ خوراک.
  • فرض شده است که نرخ پایه سیمان با افزایش نرخ برق افزایش یابد.
  • برای سال مالی 1401 سیمان فله تنی 550 هزار تومان, سیمان پاکتی 700 هزار تومان, سیمان پاکتی صادراتی 27 دلار, فله صادراتی 26 دلار و کلینکر صادراتی 22 دلار فرض شده است.
  • دلار نیمایی برای سال مالی 1401, 26 هزار تومان لحاظ شده است.
  • مجمع سالیانه شرکت در تاریخ 17 اردیبهشت می‌باشد و می‌تواند مانند سال گذشته حدودا یک ماهه سود را پراخت کند لذا با توجه به تقسیم سود حداکثری می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

صورت سود و زیان

 

جدول تحلیل حساسیت سود هر سهم سال مالی 1401

تحلیل تکنیکال سفانو (تایم فریم هفتگی)

تحلیل تکنیکال سفانو (تایم فریم هفتگی)

قیمت بعد از شکست محدوده سایه روند نزولی در یک محدوده طلایی قرار گرفته و رشد خوبی از محدوده ذکر شده 25,000 را به نمایش گذاشت است.

در حال حاضر سهم گرفتار یک محدوده مقاومتی استاتیک بوده که امکان پولبک به سطح 32,000 را بالا می‌برد که در نهایت با جمع شدن انرژی توان مواجه با مقاومت را طبق شرایط و الگوی شکست افزایش می‌دهد.

رحیم بهاربین

برنامه نویس و تحلیلگر بازارهای مالی عاشق طبیعت گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا