بورس ایران

نحوه معامله در بورس کالا چگونه است؟

نحوه معامله در بورس کالا چگونه است؟، در نگاه کلی بازار بورس به 4 دسته مختلف بازار بورس، فرابورس، کالاها و انرژی تقسیم می شود. بورس کالا از سال 1386 زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را آغاز کرد اما قبل از آن در سال 1382 بورس فلزات و سپس بازار کالاهای کشاورزی در سال 1383 ایجاد شده بودند. و در واقع بورس کالا فرصتی را برای خریداران و فروشندگان ایجاد می کند تا کالاهای مختلف را با توجه به ماهیت خود در این بازار به فروش برسانند که مزیت های بسیاری را نسبت به بازارهای سنتی به همراه دارد.

 

بورس کالا چیست؟

بورس کالا یک بازار منسجم است که تعداد زیادی از فروشندگان کالاهای خود را در آن عرضه می کنند. در این بازار کالاهای مورد نظر پس از بررسی و قیمت گذاری توسط کارشناسان بورس کالا به خریداران عرضه می شود.

محصولات خام و فرآوری نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و غیره. عموما در این بازار عرضه می شوند. یکی از مزیت های این بازار وجود نهادهای ناظر و تنظیم کننده بازار است و تمامی تولیدکنندگان کالا، مصرف کنندگان و تجار با حضور این نهادها از قوانین و مقررات حاکم بر بورس بهره‌مند خواهند شد.

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

نحوه معامله در بورس کالا چگونه است؟

 

نحوه معامله در بورس کالا چگونه است؟

در بورس کالا روش‌ها و بازارهای معاملاتی مختلفی وجود دارد که در ادامه ابتدا به معرفی آنها و سپس به نحوه معامله در بورس کالا را می‌پردازیم

بازار فیزیکی

در بورس کالای ایران معاملات کالاهای فیزیکی به روش مزایده انجام می شود. مزایده نوعی معامله است که در آن فروشنده ابتدا حداقل قیمتی را اعلام می کند که حاضر است کالای خود را بفروشد. سپس خریدارانی که تمایل به خرید آن کالارا دارند قیمتی بالاتر از قیمت خرید نهایی را پیشنهاد می کنند و کالا با بالاترین قیمت به پیشنهاد دهنده فروخته می شود. در بازار فیزیکی سه نوع قرارداد معامله وجود دارد:

قرارداد نقدی

قراردادی است که بهای کالای مبادله شده در حین معامله پرداخت و تحویل داده می شود.

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

قرارداد نسیه

قراردادی است که در آن کالا در حین معامله تحویل داده می شود و بهای آن در آینده در زمان سررسید پرداخت می شود.

قرارداد سلف

قراردادی است که در آن کالا در زمان معینی در آینده به قیمت معینی تحویل می شود و در حین معامله قیمت آن پرداخت می شود.
در بازار فیزیکی معاملات در دو رینگ داخلی و صادراتی انجام می شود.

رینگ داخلی:

معاملات بورس کالاهایی است که مقصد آن تنها بازار در داخل ایران است.

رینگ صادراتی:

معاملات بورس برای تجارت کالاهایی است که مقصد آن فقط بازار بین المللی است.

بازار فرعی

در این بازار، کالاهایی که به دلایلی از جمله عدم تداوم عرضه، نیاز به مراجعه حضوری کالا جهت بررسی کمیت یا کیفیت توسط متقاضی، غیرقابل اطمینان بودن قیمت کشف شده در بورس و.. که امکان معامله در بازار فیزیکی را ندارند، می‌توان آن را پذیرفت و معامله کرد و مانند در بازار فیزیکی، امکان داد و ستد انواع قراردادها در دو رینگ داخلی و صادراتی در سه دسته محصولات صنعتی و معدنی، فرآورده های نفتی و پتروشیمی و محصولات کشاورزی وجود دارد.

بازار مشتقه

این بازار شامل معاملات آتی و اختیار معامله است:

قراردادهای آتی

قرارداد آتی قراردادی است که بر اساس آن فروشنده متعهد می شود مقدار معینی از کالایی را به قیمت تعیین شده در تاریخ معین بفروشد و در مقابل طرف دیگر قرارداد متعهد می شود که این کالا را با این مشخصات معلوم شده خریداری کند و جهت جلوگیری از امتناع طرفین از اجرای قرارداد به عنوان شرط قرارداد، طرفین متعهد می‌شوند که مبلغی را به عنوان تضمین نزد اتاق پایاپای بگذارند.

قرارداد اختیار معامله

قرارداد اختیار قراردادی است که در آن یکی از طرفین اختیارخرید یا فروش کالا از طرف دیگر را می خرد. قرارداد اختیار معامله به دو نوع کلی اختیار خرید و اختیار فروش تقسیم می شود.

بازار مالی

 

بازار مالی

این بازار شامل سه نوع قرار داد می‌شود

قرارداد سلف استاندارد

در این نوع فروشنده کالا در قالب اوراق، بهای کالایی را که در آینده تحویل خواهد داد را به صورت نقدی دریافت می کند. اوراق این قرارداد دارای بازار ثانویه است و دارنده اوراق می تواند آنها را قبل از سررسید در بازار سهام بفروشد.

گواهی سپرده کالایی

گواهی سپرده کالایی، سندی تضمینی است که مالکیت مالک را بر مقدار معینی از کالاهای سپرده شده در انبار بورس کالا ثابت می کند و توسط فاکتور انبار مالک صادر شده توسط انباردار پشتیبانی می شود. پس از ارزیابی کیفیت و کمیت کالای مشتری، انباردار قبض انبار صادر می کند. مشتری با سپردن این فاکتور در اتاق پایاپای می تواند این گواهی سپرده کالایی صادر شده بر اساس فاکتور انبار را در بازار ثانویه مبادله کند. دارنده گواهی می تواند هر زمان که بخواهد به انبار رفته و کالا را از انبار خارج کند.

صندوق سرمایه گذاری کالایی

صندوق کالایی با جذب سرمایه از طریق فروش واحدهای سرمایه گذاری، منابع جذب شده را در اوراق بهادار مبتنی بر کالا سرمایه گذاری می کند. یک صندوق کالایی به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که به جای خرید و نگهداری کالای مورد نظر و تحمل هزینه های حمل و نقل، ذخیره سازی و آسیب های احتمالی آن، اوراق این صندوق ها را خریداری کنند. به عبارت دیگر، این صندوق ها بخش قابل توجهی از وجوه جمع آوری شده خود را به سرمایه گذاری در یک محصول خاص اختصاص می دهند و کسانی که مایل به سرمایه گذاری در این محصول خاص هستند، سهام این صندوق ها را خریداری می کنند.

مزایای بورس کالا

بازار کالاهای سنتی در جامعه ما سابقه طولانی دارد و امروزه شاهد مشکلات فراوانی در نحوه توزیع کالا در بازار سنتی هستیم. در بازارهای سنتی نظارت به درستی انجام نمی شود و این موضوع باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای خریداران و فروشندگان شده است.
همچنین بازارهای سنتی شفاف نیستند، بنابراین ممکن است قیمت ها واقعی نباشند و فرصت هایی برای تقلب وجود داشته باشد.
این امر تصمیم گیری را دشوار می کند. همه این مشکلات باعث می شود به دنبال بازار جایگزینی باشیم که این عدم شفافیت و مشکل عدم نظارت را نداشته باشد. بورس این ویژگی را دارد.
بازار بورس کالا کاملا قانونی است و از آنجایی که بسیار شفاف است، نظارت خوبی بر آن می‌شود. از سوی دیگر، در بازار کالا، قیمت کالا در دسترس همه است و هیچکس نمی تواند آن را به میل خود تغییر دهد.
به همین ترتیب، بازار مستقیمی در بازار بورس کالا ایجاد می‌شود که در آن، فروشندگان در صورت انجام معاملات می‌توانند در هزینه‌های بازاریابی و فروش خود صرفه‌جویی کنند و با یافتن ابزارهای مالی جدید، توسعه بیشتری پیدا کنند.

قیمت واقعی کالاها را در بورس کشف کنید

یکی از مزیت های معامله در این بورس کالا این است که می توانید قیمت اصلی کالاهای تولیدی را پیدا کنید. در خرید از بورس کالا باید در نظر داشت که هر عاملی که بر قیمت تاثیر می گذارد بررسی می شود و شما می توانید بهترین قیمت را با منصفانه ترین نرخ خریداری کنید.

شفافیت واقعی در خرید

از دیگر مزیت های خرید و فروش در بورس کالا، خرید کالاهای مورد نیاز خود با شفافیت موضوع و قیمت است. به طوری که کلیه پیشنهادات و درخواست ها بطور کامل مورد بررسی قرار گیرد. در واقع این بازار از تبانی، پولشویی و… جلوگیری می کند که به اقتصاد کشور کمک می کند.

جبران خسارت در صورت عدم اجرای تعهد

همه تجار و تولیدکنندگان به این موضوع آگاه هستند که اگر یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، طرف مقابل ضرر خواهد کرد که باید جبران شود.
درخرید و فروش در بورس کالا اگر به هر یک از طرفین ضرر وارد شود، طرف مقابل موظف به پرداخت آن است. اگر تا به حال معامله خوبی نداشته اید و احساس بی ثباتی می کنید، می توانید با خرید و فروش در بازار سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، تمامی مشکلات را حل کنید. در این زمینه، کمک های دولتی بسیاری وجود دارد که مشکلات آینده را به بهترین شکل حل می کند.

ایجاد اعتماد بین دو طرف معامله

همانطور که می دانید بدون وجود اعتماد پایدار بین دو طرف نمی توان معامله ای انجام داد یا ریسک انجام آن برای یکی از طرفین بسیار زیاد است.
برای عرضه کالا توسط تولید کنندگان در بازار بورس کالای ایران، باید یک سری مسائل از جمله اصالت کالا را به طور کامل مورد بحث قرار داد. سپس نوبت به خریدار می رسد که خرید را تضمین کند که با دریافت پیش پرداخت امکان پذیر است.

خرید و فروش در بورس کالا چگونه است؟

 

خرید و فروش در بورس کالا چگونه است؟

در مرحله اول نحوه معامله در بازار بورس کالا باید بتوانید وارد بورس کالا شوید. برای ورود به بازار بورس کالا باید کد بورس کالا متفاوت از کد بورس است، دریافت کنید. سپس می توانید از طریق یک کارگزار در بورس کالا معامله کنید. در ادامه به مراحل نحوه خرید از بورس کالا می پردازیم:

 • در فرم درخواست خرید شامل اطلاعاتی مانند مشخصات محصول و نام تولید کننده را کامل کنید.
 • کارگزاران امکان خرید شما را مورد بررسی قرار می دهند.
 •  بعد از تایید امکان خرید، باید 10% ارزش کالا را به عنوان بیعانه واریز نمایید.
 • کارگزار بر حسب رقابت با سایر کارگزاران کالا را بنا به درخواست خریدار خریداری می کند.
 • اطلاعیه خرید حاوی اطلاعاتی از قبیل جزئیات خرید و هزینه های کارگزاری و غیره برای خریدار ارسال می شود.
 • مابقی مبلغ باید حداکثر تا ساعت 10 صبح سومین روز کاری واریز شود. (نام خریدار و واریز کننده باید یکسان باشد.)
 •  کارگزار فاکتور را پرداخت و مدارک مربوطه را به خریدار تحویل می دهد.
 • خریدار باربری را تعیین می کند.
 • خریدار آدرس محل تخلیه و پیمانکار حمل کالا را تعیین می کند.
 •  کارگزار تاییدیه ثبت سفارش را از کارگزار فروشنده دریافت می کند.
 •  صدور حواله خرید به خریدار ابلاغ می شود.
 • خریدار برای دریافت کالا، پیگیری های لازم را با شرکت باربری انجام می دهد
 • در خریدهای سلف، خریدار یک هفته قبل باربری را با هماهنگی فروشنده تعیین می کند.

عاطفه سلیمی

همیشه علاقه داشتم مطالبی که به‌نظرم مهم هستن رو بتونم به اشتراک بذارم تا هرکسی که نیاز به اون اطلاعات داره به‌راحتی در اختیارش قرار بگیره. ,وبلاگ رسا فرصتی هست که در اون با تولید محتواهای ناب در دنیای وب با به‌روزترین مقاله‌های آموزشی به عنوان سردبیر در این راه حرفه‌ای‌تر قدم بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا