بورس ایران

پیش بینی بازار بورس دوشنبه ۵ دی ۱۴۰۱

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال
برای پیش بینی بازار بورس دوشنبه ۵ دی ۱۴۰۱، از واحد اقتصادی رسا باید ببینیم در بورس امروز چه اتفاقی افتاده و سپس بر اساس مجموع آن اتفاقات، می‌توان گفت چه اتفاقاتی در بورس فردا خواهد افتاد.

پیش بینی بازار بورس دوشنبه ۵ دی ۱۴۰۱

بورس تهران اگرچه با قدرت کمتری به سیر صعودی خود ادامه داده اما باز هم روز پر رونقی را برای سهامداران توانست رقم بزند.
در معاملات امروز، شاخص کل بورس با افزایش ۱.۶۶ درصدی به رقم ۱ میلیون و ۵۶۳هزار واحد رسید و شاخص هم وزن نیز با رشد ۱.۴۲ درصدی مواجه شد.
ارزش معاملات ۷ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان و ورود ۲۱۲ میلیارد تومان پول نیز موید وضعیت خوب این روزهای بورس است.
رشد بی وقفه نرخ دلار، این روزها به عامل اصلی رشد قیمت در تمامی بازارها از جمله بازار بورس تبدیل شده است و پس از رونق معاملات سایر بازارها در هفته گذشته شاهد هجوم تقاضا در بورس تهران هستیم که غلبه نشان دهنده مقاومت تکنیکالی می‌باشد. در این بین البته عوامل دیگری به غیر از رشد دلار نیز به بورس کمک کرده است که اگرچه کمک چندانی ندارد اما تاثیرگذار است.
با این وجود در ابتدای بازار فعلی شاهد افزایش نسبی عرضه بودیم که تا حدودی در گروه های بزرگتر ادامه داشت. این نشان می دهد که بورس همچنان خلاء هایی دارد که با رشد سرسام آور دلار فردوسی جبران می شود.
بنابراین پیش بینی بورس فردا نیز متاثر از تداوم معاملات دلار خواهد بود و هرگونه نوسان در آن ممکن است باعث صعود یا نزول بورس شود. حال با توجه به شرایط فعلی باید پیش بینی بازار سهام فردا را انجام دهیم تا ببینیم چه اتفاقی برای سهامداران خواهد افتاد.

دلار در کانال ۴۰ هزار تومان

قیمت دلار در بازار آزاد که روز پنجشنبه توانسته بود به بیش از ۴۰ هزار تومان برسد، با آغاز معاملات امروز به روند صعودی خود ادامه داد و کانال دیگری را فتح کرد تا رکورد جدید ۴۱ هزار تومانی را به ثبت برساند. لازم به ذکر است که این نرخ ممکن است در ادامه معاملات امروز دستخوش تغییرات زیادی شود که فردا بازار سهام را دچار نوسان خواهد کرد.
در این میان نباید از افزایش قیمت دلار نیما به بیش از ۲۹ هزار تومان غافل شد که می تواند سیگنال مثبتی برای بورس تهران باشد.
تأثیرات نرخ دلار بر افزایش تورم، افزایش قیمت دارایی‌های شرکت ها، تأثیر بر سودآوری آنها و … بر هیچ کسی پوشیده نیست، اما دو نکته همچنان مهم است. بزرگترین مورد را همچنان می توان تفاوت دلار فردوسی و نیما دانست که حالا به بالای ۱۰ هزار تومان رسیده و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است. اگرچه این موضوع باعث بهبود فرصت های رشد نیمه دلاری می شود، اما شرکت های بزرگ صادرات محور که بخش قابل توجهی از بورس تهران را تشکیل می دهند، با چالش های جدی مواجه هستند. بنابراین انتظار می‌رود واکنش‌های فعلی بازار سهام به رشد قیمت دلار تنها در جهت انتظارات تورمی‌باشد و نوسانات ایجاد شده طبیعی به نظر می‌رسد.

افزایش نرخ سود بانکی

یکی دیگر از عواملی که این روزها در صورت آرام شدن نرخ دلار می تواند تهدید قابل توجهی برای بورس تلقی شود، اخباری بود که شب گذشته مبنی بر آغاز افزایش نرخ سود بانکی منتشر شد. بر اساس مصوبه روز گذشته بانک مرکزی، بانک ها مجاز شدند برای سرمایه گذاری (عام) اوراق گواهی سپرده بلندمدت با نرخ ۲۳ درصد صادر کنند. بنابراین به نظر می رسد اخبار روزهای اخیر مبنی بر احتمال افزایش سود بانکی در حال تبدیل شدن به واقعیت است.

بازارهایی مانند املاک، ارز، دلار و اخیراً خودرو، به طور سنتی تنها به تورم نگاه می کنند و به دلیل نداشتن سود دوره ای خاص با نرخ سود بانکی مقایسه نمی شوند، در حالی که بورس به دلیل شرایط خاص خود، از جمله گردش وجوه نقدینگی دوره‌ای، تأثیر سود بانکی بر تأمین مالی کسب‌وکار، از دست دادن فرصت‌های سرمایه‌گذاری… وزن زیادی به نرخ سود بدون ریسک می‌دهد. به همین دلیل باید در نظر داشته باشیم که در صورت کاهش نرخ دلار، احتمال افزایش عرضه در بورس تهران نیزوجود دارد.

خیزش بورس برای ۱.۶ میلیون واحد

نگاهی به نمودار تکنیکال نماگر اصلی نشان می دهد که شرایط بورس تهران از نظر تکنیکال مناسب است و می‌توان به تداوم روند صعودی امیدوار بود. همانطور که در عکس مشخص است شکست مقاومت ۱ میلیون و ۵۰۰ واحدی دستیابی به اهداف بعدی را تسهیل کرده است و شاخص کل بورس به طرف هدف ۱.۶ میلیون واحدی می‌رود که این موضوع هم از نظر تکنیکالی و هم از نظر روانی اهمیت زیادی دارد.

عاطفه سلیمی

همیشه علاقه داشتم مطالبی که به‌نظرم مهم هستن رو بتونم به اشتراک بذارم تا هرکسی که نیاز به اون اطلاعات داره به‌راحتی در اختیارش قرار بگیره. مجله خبری رسا فرصتی هست که در اون با تولید محتواهای ناب در دنیای وب با به‌روزترین مقاله‌های آموزشی به عنوان سردبیر در این راه حرفه‌ای‌تر قدم بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا