بورس ایران

پیش بینی بازار بورس چهار شنبه ۷ دی ۱۴۰۱

خرید و فروش انواع ارز دیجیتال

در این گزارش از واحد اقتصادی رسا ابتدا رویدادهای امروز تالار بورس ایران را ارزیابی می‌کنیم و سپس به پیش بینی بازار بورس چهار شنبه ۷ دی ۱۴۰۱، می‌پردازیم.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (دوشنبه دی ماه) با افزایش ۱۲ هزار و ۸۲۹ واحدی به بالاترین سطح یک میلیون و ۵۷۶ هزار واحدی رسید. شاخص هم وزن با ۴ هزار و ۳۰۰ واحد افزایش به رقم ۴۶۷ هزار و ۵۴ واحد رسید.

نماگر اصلی بورس از ابتدای معاملات امروز شیب صعودی به خود گرفت و به مرور زمان شاهد افزایش عرضه در گروه های صنعت فلزات اساسی و افزایش تقاضا در برخی دیگر از گروه های بازار سرمایه مانند گروه خودرو بودیم. در پایان نماگر اصلی تالار شیشه ای با افزایش ۲۵ هزار و ۵۶۳ واحدی از ارتفاع ۱ میلیون و ۵۶۳ هزار و ۵۶۶ واحدی بالا رفت.

شاخص هم وزن نیز رشد ۱.۴۲ درصدی را ثبت کرد. صنایع فلزی و همچنین گروه خودرو با رشد بیش از ۳ درصدی بهترین عملکرد را در بین صنایع بازار داشتند.

پیش بینی بازار بورس سه شنبه 6 دی 1401

پیش بینی بازار بورس چهار شنبه ۷ دی ۱۴۰۱

محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه گفت: بعد از موج تورم تقریباً در تمام دارایی ها مانند بازار دلار و سکه، بازار مسکن و خودرو و سایر بازارها طی مدت اخیر بیش از حد شاهد بودیم و در سه ماه گذشته که این موج تشدید شد  می‌توان گفت در حال حاضر که عقب مانده ترین بازار است.

خبری زاد خاطرنشان کرد: بورس تهران طی هفته گذشته حرکت صعودی خوبی داشته است، اما به نظر می رسد با در نظر گرفتن تورم و عملکرد مقطعی فعلی، بازار سهام همچنان پتانسیل عقب افتادن بیشتری را دارد.

وی ادامه داد: در مجموع اگر اتفاق خاصی در حوزه نرخ دلار نیما یا نرخ سود بین بانکی رخ ندهد تا بازار سرمایه را به خطر بیندازد، به نظر می رسد روند صعودی ادامه داشته باشد. چرا که بورس بر مبنای دلار نیمایی ارزش گذاری می شود که نرخ روز آن حدود ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان است. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که بازار هنوز فضای زیادی برای رشد دارد.

خبرزاد با اشاره به رشد غیر زیان آور بازار سرمایه گفت: بورس تهران بر خلاف سایر بازارهای موازی تنها بازاری است که رشد آن ضرری نخواهد داشت. برخلاف سایر بازارها مانند دلار، مسکن یا خودرو که با رشد خود درصد زیادی از جامعه را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

مقاومت های مهم در مقابل شاخص کل بورس

خبری زاد در خصوص دامنه های مقاومتی عمده پیش روی بازار سرمایه گفت: سه محدوده مقاومتی با اطمینان بالا و پایداری روانی در برابر شاخص کل بورس در شرف تداوم روند صعودی است که عبارتند از: ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد، مقاومت معروف ۱ میلیون ۸۰۰ هزار واحد و در پایان سقف تاریخی که ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد است.

خبری زاد ادامه داد: بازار سرمایه برای عبور از مقاومت ۱.۶ واحدی مشکلی ندارد و شاید حتی تا محدوده ۱.۸ واحدی نیز مانع قابل توجهی برای صعود بازار وجود نداشته باشد.

محرک اصلی بازار سرمایه در آستانه شکستن مقاومت های مهم

خبری زاد در ادامه افزود: برای عبور از محدوده مقاومتی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی به تحریک قوی نیاز است. این محرک قوی می تواند کاهش فاصله بین نرخ دلار نیما و دلار آزاد یا گزارش های ۹ ماهه شرکت ها باشد که در پایان دی ماه منتشر می شود.
برخلاف این محرک‌ها به عنوان یک رویداد منفی برای بازار سرمایه، خطر نااطمینانی های سیاسی داخلی و خارجی مانند مذاکرات برجام وجود دارد. در واقع، اگر اتفاقی با ماهیت اساسی مانند بازگشت توافق برجام که باعث افت اجتناب ناپذیر همه بازارها از جمله بازار سرمایه می شود، رخ ندهد، بازار سرمایه برای ادامه روند صعودی خود دچار مشکل نمی‌شود. که عامل اصلی آن تورم و رشد دلار است.
با توجه به معاملات امروز، عرضه‌ها تشدید شده است، فاز اولیه بازار فردا به احتمال زیاد پرعرضه خواهد شد. اما به طور کلی بازار فردا یک جریان تجاری متعادل و مثبت خواهد بود.

عاطفه سلیمی

همیشه علاقه داشتم مطالبی که به‌نظرم مهم هستن رو بتونم به اشتراک بذارم تا هرکسی که نیاز به اون اطلاعات داره به‌راحتی در اختیارش قرار بگیره. مجله خبری رسا فرصتی هست که در اون با تولید محتواهای ناب در دنیای وب با به‌روزترین مقاله‌های آموزشی به عنوان سردبیر در این راه حرفه‌ای‌تر قدم بردارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا